Ahmet Karaferya
http://ahmetkaraferya.anatolianrock.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Kramp'a Dair - Ahmet KARAFERYA

Türk Hard Rock'ında her zaman ön saflarda yer alan Kramp, 1984'de Bakırköylü üç müzisyen tarafından kuruldu. Grup Nezih Onur (Bas Gitar/Vokal), Doğan Sakin (Gitar/Vokal), İdris Tübcil (Davul)'den oluşan kadrosuyla ilklere imzasını attı.

Kramp'ın ilk albümü "Onlarla" 1986'da yayınlandı. Bu albüm Türkiye'de yayınlanan ilk demo olma özelliğini taşıyor. 1986-1990 yılları arasında Erkin Koray ile turne çalışmaları yapan Kramp, 1988'de Cem Karaca'nın alt grubu olarak konserlere çıktı. O yıl içerisinde Türkiye'nin sayılı Rock simaları arasında yer alan Abdülkadir Elçioğlu ve Tuncay Batıbeki ile birlikte "Karikarock" isimli bir gösteriye imza atan Kramp bir çok sanatçı ile çalıştı.

Kramp'ın ilk yasal albümü "Lan N'oldu" 1993'de yayınlandı. Bu albüm ilk olarak Hayri Plak etiketiyle piyasada yerini aldı. Ancak Kramp albüm kayıtlarını beğenmeyip Ada Müzik'e geçince albüm ikinci defa Ada Müzik etiketiyle yayınlandı. Bu albümde ressam Erdinç Ünlü albüm kayıtlarının yarısında gruba gitar ve vokallerde, Kod Müzik ve son olarak Zihni Müzik'den hatırladığımız Gökalp Baykal'da iki şarkıda synthesizer ile gruba eşlik etti. Bu albüm SKS (Doruk Onatkut) stüdyolarında kaydedildi. Tonmaisterliğini Yücel Altınbaş'ınyaptığı albümde açılış şarkısı "Lan N'oldu" nun sözlerinde Ahmed Arif ve Nazım Hikmet'in şiirlerine de göndermeler bulunuyor. Duygusal bir atmosferde başlayan şarkı Kramp'a özgün yorumla Heavy Metal'e değin çıkıyor. Ercüment Yılmaz tarafından klibide çekilen "Lan N'oldu" yu izleyen şarkı "Püf Püf" ün sözleri ise II.Abdülhamid döneminde Yedikule Zindanları'na düşen halk şairi ve ressam Kahveci Gürcü Nusret'in "Zindan Şiirleri" adlı eserinde mahkum portrelerinin kenarına yazılmış şiirlerden derlenmiş.

1984'den bu yana Cem Karaca, Erkin Koray, Nuri Kurtcebe, Erdinç Ünlü, Gökalp Baykal, Kronik, Abdülkadir Elçioğlu vs. önemli simalarla çalışan Kramp'ın ilginç bir isim hikayesi var. Kramp ilk kurulduğu yıllarda isim olarak Krank'ı benimsemişti. Nuri Kurtcebe Krank'ın Almancada hasta anlamına geldiğini söyleyince grup ismini Kramp olarak değiştirdi.

Kramp'ın ilk yasal albümü "Lan N'oldu" da yer alan 9 parçadan 4'ü Kimse Yokken, Sen ve Ben, Küçük Küçük Damlalar ve Bazı An, grubun kurulduğu yıllarda (1984-1989) yazılmış, o dönem yayınlanan demolarda yer almış ve düzenlenerek bu albüm için yeniden kaydedilmişti. Albümdeki yeni şarkılar ise Gitme, Gençlik ve enstrümantel şarkı "Katarsis"den oluşuyor.

Modası geçti denilen Hard Rock'ın Türkiye şubesi Kramp'ın dinleyicilerinin merakla beklediği 2. albüm "İstanbul Sokakları" yine Ada Müzik etiketiyle çıktı. Bu albümde Doğduğum Günlere, Kanatlarım Olsa, Barış Dolu Sevgi Yolu, Kudurmuş Azgın Sular, Onlarla gibi Kramp'ın ilk dönem şarkıları var. Erkin Koray'dan hatırladığımız, söz ve müziği Nuri Kurtcebe'ye ait olan Tek Başına albümün sürpriz ama en iyi şarkılarından biri. Aklıma Gelmişken, Abuk Subuk ve "İstanbul Sokakları" Kramp'ın yeni şarkıları. Spectrum Stüdyoları (Ahmet Güvenç) tarafından kaydedilen albümün tonmaisterliğini Volkan Karagöz yaptı. İyi eleştiriler alan albüm çok geniş bir yelpazede dinleyicilere merhaba dedi. Zira Kramp'ın bu albümü Iron Maıden den Cem Karaca ya değin bir çok sanatçıyı hatırlatıyor ve grubun kurucularından Ahmet Kareferya son albüm kayıtlarının ortasında gruba geri döndü.

Kramp'ın şu anki kadrosu ise şöyle:

Nezih Onur (Bas Gitar/Vokal)
Ahmet Karaferya (Gitar/Vokal)
Doğan Sakin (Gitar/Vokal)
İdris Tübcil (Davul)


[Haberin Eklenme Tarihi: 18.04.2006]

Haberlerin Tamamı >>